Figyelmeztették a Telekomot az internetes tv-s szolgáltatások hátrányos megkülönböztetése miatt

Írta: Kardos Attila   
2016. december 02.
Telekom A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság figyelmeztette a Telekomot a TV Go és HBO Go szolgáltatás többi, hasonló szolgáltatástól való megkülönböztetése miatt, amit az európai uniós hálózatsemlegességre vonatkozó rendelkezés megtilt.

A Telekom a TV Go és az HBO Go szolgáltatások forgalmát nem veszi figyelembe adatkorlátos díjcsomagjaiban, miközben a többi internetes forgalom fogyasztja a forgalmi keretet. Ezzel a hasonló internetes szolgáltatásokat hátrányba szorítja.

Hazánkban több internetes streaming szolgáltatás érhető el, így pl. az IttOtt.TV, vagy több kábeles szolgáltató TV Go-hoz hasonló szolgáltatása, mint a Horizon Go, a DIGIGo, a MinDig TV App, de ide tartik a YouTube, a Netflix vagy éppen a tv társaságok saját szolgáltatási, mint a TV2 Player, RTL Most, AXN Now stb.

Ahogy az NMHH közleményében áll, az NMHH a hálózatsemlegességre vonatkozó szabályok érvényesülését vizsgálta a Magyar Telekom mobil-előfizetéséhez igénybe vehető „Korlátlan TV és Film" havidíjas opció, azon belül a TV GO és az HBO GO szolgáltatás kapcsán. A november 21-én lezárult vizsgálat megállapította, hogy a szolgáltató az érintett tartalmakat jogszerűtlenül megkülönböztette az összes többi internetes forgalommal és alkalmazással szemben, és azok használatát nem számította bele az előfizetések adatforgalmába. A csomag adatkeretének kimerülése után pedig az előfizető számára minden internetes tartalmat és szolgáltatást lelassítottak, de az érintett tartalmakkal kivételt tettek.

A hatóság a jogsértés miatt kötelezte a szolgáltatót a tartalmak megkülönböztetésének megszüntetésére és a jogszerű állapot helyreállítására. A hálózatsemlegesség védelmében az NMHH először hozott döntést, és uniós szinten is az elsők között alkalmazta az EU-s előírásokat.

A hatóság ellenőrző vizsgálatai és az e nyomán meghozott döntések, esetleg szankciók a szolgáltatók jogkövető magatartásának ösztönzését szolgálják, és a jogkövetkezmény típusát és mértékét minden esetben a fokozatosság és arányosság elve alapján, a konkrét ügy összes körülményére tekintettel határozza meg. Jelen esetben a szolgáltatóra nem rótt ki szankciót a hatóság. A határozat nem jogerős, a szolgáltató a döntéssel szemben jogorvoslattal élhet.

Az internetes hálózatsemlegesség uniós szabályozásának lényege, hogy az internetszolgáltatók nem tilthatnak le, nem lassíthatnak, nem korlátozhatnak és nem különböztethetnek meg konkrét tartalmakat, alkalmazásokat vagy szolgáltatásokat. A Telekom TV GO szolgáltatásának eddig alkalmazott, korlátlan feltételei ezt az alapelvet sértik, hiszen a szolgáltatásán kívüli más, hasonló, ún. OTT-, internetes videószolgáltatásokhoz az előfizetők csak az adatforgalmi keretük terhére férhetnek hozzá. A hálózatsemlegességi előírások biztosítják az előfizetők számára az általuk – és nem az internetszolgáltatók, vagy más harmadik személy által – választott tartalmakhoz és információkhoz való hozzáférést, továbbá, hogy megkülönböztetéstől mentesen vehessenek igénybe szolgáltatásokat a világhálón keresztül, és abban jogszerű indok nélkül senki se korlátozza őket.

A hálózatsemlegességi előírások biztosítják az előfizetők választási szabadságát: azt, hogy közvetlenül, egyenlő feltételekkel érhessenek el tartalmakat. A rendelkezések további célja, hogy az egyenlő feltételek megteremtésével biztosítsák a tartalomfejlesztők közötti versenyt, és hozzájáruljanak az internetes ökoszisztéma további innovatív működéséhez. A fejlesztések előtti akadályok lebontásával megnyílik az út az új piaci szereplők megjelenése előtt, a versenyfeltételek kiegyenlítésével pedig a tartalomfejlesztők ösztönzést kapnak a még jobb minőségű szolgáltatások fejlesztésére.

Utolsó frissítés ( 2016. december 02. )
 
< Előző   Következő >
Add a Startlaphoz
Műsorajánló
TV műsor
© 2024 sat-tv-radio