Komoly veszélyforrás a Galaxy 15!

Írta: Kardos Attila   
2010. május 05.
Intelsat logo Április 5.-én egy heves napkitörés következtében irányíthatatlanná vált az Intelsat Galaxy 15 műholdja a nyugati 133 fokon.

Az Intelsat azóta már lecserélte a holdat a Galaxy 12-vel, viszont a régi műhold sem hallgatott el, továbbra is visszasugározza a jeleket, miközben irányíthatatlanul sodródik a nyugati 131 fok felé, ahol az SES AMC 11 műholdja sugároz...

A földi irányítás már 150.000 üzenetet küldött a műholdnak, hogy "felébredjen", de eddig semmi nem történt. Május 3.-án egy minden eddiginál nagyobb energiájú üzenetküldéssel próbálkoznak majd, de ezt a kisérletet nem lehet megismétetelni, mivel veszélyeztet más, közeli műholdakat. Friss: A kisérlet nem járt eredménnyel.

Az igazi problémát nem az irányíthatatlan sodródás okozza, mivel már eddig is több ilyen "zombi" műhold elöl tértek ki más, működő műholdak. A probléma az, hogy a Galaxy 15-ön továbbra is működik a kommunikációs alegység, azt nem tudják kikapcsolni, azaz ha minden így marad, akkor május 23.-án belép az AMC 11 pozíciójába és az arra fellőtt jeleket ez a műhold is visszasugározza, azaz komoly interferrenciás zavarok keletkezhetnek, mivel az AMC 11 egy erősen kihasznált műhold, sok szolgáltatással. Az AMC 11 pozícióját június 5.-én hagyja majd el és lassan megközelít más Galaxy műholdakat.

2009.-ben több zombi műhold is izgalmat keltett: ilyen volt az Astra 5A, a Nigcomsat-1 és a DSP-23 is régiónkban.

Merre is mozognak a "zombi műholdak"?

Minden geostacionáris pályán tartózkodó műhold valójában mozog, mégpedig akkora sebességgel, hogy a Földről nézve egy bizonyos pozícióban állni látszik. Földünk gravitációs tere azonban nem szimmetrikus, így a műholdra ható erők sem egyenletesek. Ahhoz, hogy a műhold valóban "álló" pozícióban maradjon rendszeresen használnia kell a fedélzeti hajtóművét, különben a fizikai törvényeinek engedve elmozdul. A Föld gravitációs terében a keleti 75 és 225 fok környékén van két kidudorodás. Az elszabadult műholdak e két pont irányába mozdulnak el, attól függően, hogy melyikhez vannak közelebb. Az Astra 5A, NigComSat-1 és a DSP-23 a keleti 75 fok felé halad, amikor pedig áthalad rajta a sebessége lecsökken, majd ettől a ponttól ugyanakkora távolságra amennyire elindult, a műhold megáll, majd elindul visszafelé és csaknem eléri majd korábbi pozícióját, ahonnan ismét visszafordul. Az évek folyamán ez az oszcilláció csökkenő amplitúdóval folytatódik, azaz egyre kevésbé távolodik el a keleti 75 ill. 225 foktól a műhold. Nagyon sok év múlva a műhold végül megáll a keleti 75 ill. 225 fokon és csatlakozik nagyon sok hasonló módon befogott űrtárgyhoz. A fentiekből következik, hogy ezek az elszabadult zombi műholdak nagyon sok éven keresztűl jelentenek majd problémát a műhold-üzemeltetőknek, mivel előfordulhat, hogy a műholdjaikat kissé mozgatniuk kell, hogy elkerüljék az esetleges ütközést. Viszont minden ilyen elkerülő manőver csökkenti a műhold üzemanyagát és ezzel az élettartamát.

Utolsó frissítés ( 2010. május 06. )
 
< Előző   Következő >
Add a Startlaphoz
Hírmorzsák
TV2 Group Április 23-án a siófoki Media Hungary konferencián ismertette a cégcsoport piaci helyzetét, az ahhoz vezető utat és az előttünk álló őszi szezon tévéműsorait a TV2 Csoport programigazgatója. Fischer Gábor a már korábban nyilvánosságra hozott produkciók mellett bejelentette, hogy érkezik a TV2-re az 1% Club, ami egy interaktív országteszt, valamint visszatérnek a TV2-re Gáspárék, egy ízig-vérig "győzis" realityben.
Tovább...
 
Műsorajánló
TV műsor
© 2024 sat-tv-radio