Túlterheléses támadással harcolnának az illegális IPTV-k ellen

Írta: Kardos Attila   
2022. szeptember 12.
Túlterheléses támadással harcolna az illegális IPTV-k ellen a Magyar Kommunikációs Szövetség egy friss javaslatuk szerint.

A Magyar Kommunikációs Szövetség (MKSZ), mint a hazai tulajdonú műsorterjesztő vállalkozások legnagyobb érdekképviseleti szervezete már több éve folyamatosan foglalkozik azzal az újra és újra fellépő problémával, amely egyaránt sújtja a médiaszolgáltatókat és az általuk felhasznált tartalmak (különösen a filmek) szerzői és szomszédos jogi tulajdonosait, valamint a legális műsorterjesztő vállalkozásokat: a nagy sebességű szélessávú internet hozzáférés adta lehetőséggel (vissza)élve egyre gyakrabban találunk olyan illegális "vállalkozásokat", melyek valamely legális lineáris digitális műsorterjesztési szolgáltatást (illetve VOD tartalmakat) internetre konvertálnak és OTT/IPTV formában díjfizetés ellenében árusítanak, ezzel évente sok százmillió Ft-os összeggel megrövidítve a jogosultakat és az államot.

Az anyagi haszonszerzés érdekében történő jogosulatlan műsorjel vételezés (magyarul: jellopás, illegális műsorterjesztés) elkövetőjét alapesetben a Btk. 385.§ szerinti szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jog megsértése vétség miatt két évig, a 386.§ szerinti védelmet biztosító műszaki intézkedés kijátszásának vétsége miatt szintén két évig terjedő börtönbüntetéssel fenyegeti. Ezen cselekmények csak magánindítványra büntethetőek. Ez a jelenlegi szabályozási környezetben nem elég hatékony, mivel az észlelést követő műszaki beazonosítás a károsult jogtulajdonosok számára megfelelő szakember híján nem vagy nagyon nehezen lehetséges, de még a szakemberek számára is legtöbbször időigényes folyamat. Ezt kellene és lehetne jóval hatékonyabbá tenni, mivel a jelenlegi rendszer átfutási ideje alatt az illegális terjesztő akár többször is IP címet válthat, ami által lehet a felderítést újra lefolytatni, ami így nem vezet láthatóan és érzékelhetően gyors és hathatós eredményre.

Az MKSZ tagjai az elmúlt években több mint száz illegális terjesztőt jeleztek az illetékeseknek, melyek egy jó részében jelenleg is nyomozás van folyamatban. Érdemben eddig egy ügyet sikerült lezárni 2018-ban, ahol az elkövető első fokon az okozott kár megtérítésén túl egy év felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Ez mutatja azt, hogy a jelenlegi eljárás rendkívül hosszadalmas, és a büntetésről szóló híradások visszatartó ereje sem érvényesül a potenciális elkövetők esetében.

A Magyar Kommunikációs Szövetség ehelyett más módszert, egy huszonegyedik századi informatikai "fegyver" bevetését javasolná alkalmazni: a legális DDOS támadást.

Kezdeményezzük, hogy valamennyi hazai érintett (jogalkotók, szerzői és szomszédos jogi jogosultak, internet szolgáltatók, műsorterjesztők) képviselőinek bevonásával jöjjön létre egy kerekasztal megbeszélés és tekintsük át, hogy a problémakör hatékony megoldására - megfelelő jogi garanciális elemek beiktatása mellett - lehetséges lenne-e a legális DDOS támadás módszerét alkalmazni az alábbi koncepció szerint:

A jogi megalapozottság és nemzetközi átláthatóság érdekében a RIPE a magyar hírközlési hatóság kezdeményezésére a legális és regisztrált DDOS támadás alkalmazására egy bizonyos IPv4/IPv6 címtartományt jelöljön ki és ezt tegye nyilvánosan is megismerhetővé. A hatóság jelöljön ki egy arra alkalmas szakmai szervezetet, amely jogosult lenne - a szükséges mértékű hatósági felügyelet és ellenőrzés mellett - egy érintetti bejelentésen alapuló előzetes szakértői vizsgálatot követően, a megfelelő jogi felhatalmazás birtokában a felderített illegális szolgáltatást megvalósító IP címek ellen az engedélyezett DDOS címtartományból indított legális DDOS támadásra. Ez lerontaná az illegális terjesztő szolgáltatásának minőségét, tönkretenné a nézői élményt, mert az illegális tartalmak nem, vagy csak szakadozva, vagy egyáltalán nem lennének elérhetőek az illegális szolgáltatásra előfizetők számára. Ha az illegális szolgáltató ezt észlelve pl. IP címet váltana és onnan folytatná az illegális jelelosztást, ezt csak jelentős időkieséssel tudná megtenni, és a folyamatot folytatólagosan IP cím utánkövetéssel lehetne alkalmazni.

Ezen akció többszöri megismétlésével előbb-utóbb rövid időn belül elérhető lenne, hogy egyrészt az illegális tevékenységet végző személy fogyasztói a gyakori rossz minőség miatt felhagyjanak az előfizetéssel és így az elkövető ne jusson bevételhez, másrészt amennyiben a szolgáltatást nem saját szerverről, hanem bérelt szerverről nyújtja, a szolgáltatáshoz műszaki hátteret biztosító szerver tulajdonosa is nemkívánatosnak tartsa és megszüntesse az ilyen bérlővel a szerződését, és így az elkövető nem találna könnyen szervert az illegális szolgáltatás megvalósításához. Ehhez fontos kiegészítő tevékenység lenne a szakmai szervezetek és az érintettek közös tájékoztató jellegű fellépése a hazai tömegtájékoztatásban és a külföldi magyar közösségek előtt arról, hogy ha a szolgáltatás illegális, ne fogyassza azt!

Javaslatunk szerint a fenti vagy ahhoz hasonló koncepció alapján egy valamennyi lentebb említett érintett fél szakembereiből álló munkacsoport kidolgozhatna egy olyan költség- és eredmény hatékony jogi és műszaki megoldást, ami az illegális tevékenység bevételét a tartalomszolgáltató jogtulajdonosok és a legális műsorterjesztők felé tereli és egyúttal nem elhanyagolható ÁFA bevételt is generál, valamint később akár a hasonló szerzői jogsértésekkel küzdő más országok számára is példaként szolgálhat.

Felkérjük a legtöbb hazai televízió csatorna jogtulajdonosait képviselő Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesületét (MEME) illetve tagjait, hogy kezdjenek szakmai egyeztetést e témában és biztosítsanak lehetőséget az első megbeszélés megtartására, illetve a kezdeményezésről a lehetőségeikhez mérten tájékoztassák a lakosságot, hogy az illegális műsorterjesztés elleni küzdelem jegyében elindult egy közös gondolkodás.

A kezdő egyeztetésre javasoljuk meghívni a következő további szervezetek képviselőit: IM, NAV, TIM, NMHH, Nemzeti Kibervédelmi Intézet, ProArt, Artisjus, Filmjus, EJI/Mahasz, ISZT, MKHSZ

Utolsó frissítés ( 2022. szeptember 12. )
 
< Előző   Következő >
Add a Startlaphoz
Hírmorzsák
Magyar Mozi TV Október végével a MinDigTV Prémium szolgáltatásának részeként is elérhetővé vált a Magyar Mozi TV
Tovább...
 
Műsorajánló
TV műsor
© 2024 sat-tv-radio